Beslut om nya elbilsladdare i garagen

Laddaccess AB kommer inom kort att byta ut samtliga elbilsladdare av typen Easee Charge till Autel MaxiCharger i våra garage.

Varför byts elbilsladdarna i garagen ut efter bara åtta månader?

Bytet beror på att Elsäkerhetsverket den 14 mars 2023 meddelande om att fabrikatören Easee AS tvingas säljstoppa elbilsladdarna Easee Home samt Easee Charge då utrustningen inte genomgått bedömning av överensstämmelse innan den släppts på marknaden. Beslutet från Elsäkerhetsverket innebär även att Easee AS också ska återkalla produkten från sina återförsäljare, i vårt fall Laddaccess AB.

Laddaccess kommer nu att kontakta alla berörda medlemmar i vår förening och sköter allt det praktiska i och med bytet och informerar specifikt alla berörda. Laddaccess står för alla kostnader i samband med bytet.

Bakgrund

Föreningen har sedan december 2023 ett avtal med Laddaccess AB vilket innebär i korthet att Laddaccess bekostar och etablerar elbilsladdare i vår förening efter behov. Elbilsladdarna hyrs därefter ut till bostadsrättsägarna eller externa hyresgäster som önskar elbilsladdare genom ett avtal direkt mellan bostadsrättsägaren/extern hyresgäst och Laddaccess.